Gyvai ir atvirai: susitikimas su rašytoja Virginija Kulvinskaite

Gimnazijos biblioteka pradėjo Metų knygos rinkimų renginių ciklą „Gyvai ir atvirai“. Tai pažintys su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančių knygomis ir jų autoriais. Kiekvienas rašytojas parašęs ir išleidęs knygą, pateikia ją skaitytojų teismui, tuomet knyga arba „išteisinama“ – priimama skaitytojų arba „nubaudžiama“ – skaitytojų atmetama. Tokia akistata lapkričio 25 d. įvyko su rašytoja, literatūros kritike Virginija Kulvinskaite-Cibarauske ir jos knyga „kai aš buvau malalietka“.

Ši knyga, kaip rašytoja teigė, yra tarsi autobiografinis romanas: „ir savo pasakotoją pavadinau Virga, jos pagrindiniai biografijos faktai sutampa su mano biografija. Pasąmoningai tokio alter ego kūrimas man buvo tarsi žaidimas“. Tačiau ši išpažintinė knyga apie laukinį dešimtąjį dešimtmetį Vilniuje, atvira, be jokios patetikos, be kaltės jausmo ir sentimentalumo knyga, skaitytojus ir susitikimo dalyvius tarsi padalino į dvi stovyklas – vieniems ši knyga labai patiko, kaip sakė abiturientė Mantė – „tai tarsi naujas gaivaus oro gurkšnis skaitantiems programinę literatūrą“. Kiti, pripratę prie tradicinio romano žanro ir noro, kad knygos juos augintų, mano, kad tai knyga ne jiems. Vienaip ar kitaip ši knyga, kurios kiekvienas sakinys pradedamas mažąja raide, tekstas be galo atviras, kelia norą diskutuoti, kalbėtis, dalintis tuo patirtu jausmu perskaičius knygą, rodo tam tikrą lūžį lietuvių literatūroje, supratimą, kad laikas nestovi vietoje ir mes turime būti pasiruošę priimti kitokius, praradusius standartinius rėmus, kūrinius.

Knygos autorę sujaudino parodytas dėmesys, skaitytojų nuomonė, tad palikdama linkėjimus ir autografą nuo „malalietkos“, savo knygoje ji įrašė, jog „ne visos mokyklos blogos – yra ir puikių“.

Gruodžio mėnesį laukia kiti pokalbiai „Gyvai ir atvirai“. Dalyvaukime, skaitykime ir rinkime Metų knygą balsuodami svetainėje http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt.

Bibliotekos vedėja Joalita Arbačiauskienė