Nepamirštamos dienos Lenkijoje

Kovo 17 – 22 dienomis tarptautinės daugiašalės partnerystės projektas „Gastronominiai stebuklai Europoje“ pakvietė Portugalijos, Belgijos, Turkijos ir Lietuvos mokytojus bei mokinius į Lenkiją. Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos komandai jau teko viešėti Belgijoje ir Turkijoje, o šįkart – ir Lenkijoje. Į kelionę vyko keturios gimnazijos mokytojos – projekto koordinatorė anglų kalbos mokytoja A. Grikietienė, anglų kalbos mokytoja L. Čivinskienė, mokytojos R. Laukaitienė bei E. Galinskienė, o kartu ir šeši gimnazijos mokiniai – M. Narijauskas, M. Kijauskas, E. Finagėjevaitė, U. Deltuvaitė, R. Maslauskaitė bei B. Ragickaitė. Komanda buvo svetingai priimta, o įsitraukdami į įvairią projekto organizatorių pasiūlytą veiklą bei sėdėdami prie vieno stalo susipažino ne tik su Lenkijos kultūra ir valgymo papročiais, bet ir su kitų šalių kultūrų bruožais. Visas projekte dalyvaujančias tautas sujungė bendra veikla ir bendravimas anglų kalba.

Pirmoji projekto diena buvo praleista maždaug 145 m po žeme – Lietuvos, Lenkijos, Belgijos, Portugalijos ir Turkijos šalių komandos tyrinėjo Veličkų druskų kasyklas, į kurias ne kartą teko leistis ir liftu, ir 378 mediniais laipteliais. Lydimi gidės, projekto dalyviai išgirdo ne vieną legendą apie druskų kasyklas, galėjo sužinoti, jog giliai po žeme dirbdavo ne tik žmonės, bet ir arkliai, o keisčiausia tai, jog kadaise darbas kasyklose netgi buvo privilegija ir tik patys garsiausi žmonės galėjo į ją patekti! Susižavėję gidės pasakojimais, drąsiausieji galėjo paragauti druskos nuo uolų ir atsigerti itin sūraus, giliai po žeme tekančio vandens. Tyrinėjant uolas mezgėsi pirmosios pažintys tarp skirtingų tautybių žmonių, o vakare visi susirinko į bendrą požeminį miegamąjį kambarį, kur atviroje erdvėje stovėjo daugybė dviaukščių medinių lovų.

Antrąją projekto dieną visi svečiai buvo pristatyti lenkų šeimoms, kuriose gyveno projekto metu. Likusias naktis Lenkijoje miegojome ne kasyklose po žeme, o jaukiuose namuose, kuriuose kiekvienas buvo svetingai sutiktas ir galėjo pasijusti šeimos dalimi.

Trečioji projekto diena prasidėjo dalyvavimu dviejose pirmose matematikos ir anglų kalbos pamokose Liceum Ogólnokształcące, kuriose mokiniai įsijungė į bendrą darbą. Po dviejų pamokų tos pačios mokyklos salėje vyko projekto dalyvių prisistatymas, kur svečiai supažindino visus su savo šalimis ir mokyklomis, buvo rodomos skaidrės, trumpi filmuoti reportažai, mokiniai kalbėjo prieš auditoriją, dainavo ir grojo. Ten pat pirmąkart išvydome gan neįprastą dalyką – mokyklos Šaulių būrio iškilmingą eiseną. Nustebino tai, jog mokykloje mokosi perpus mažiau mokinių nei „Aušros“ gimnazijoje, tačiau čia esama labai daug netradicinės veiklos būrelių bei renginių. Visiems didelį įspūdį paliko tą patį vakarą Liceum Ogólnokształcące mokinių suvaidintas miuziklas „Alladyn“ mokyklos muzikiniame teatre. Apie dvi valandas trukusiame miuzikle daugybė mokinių parodė neeilinius gebėjimus šokti ir dainuoti, renginį lydėjo daugybė specialiųjų efektų, įsiminė ryškūs ir spalvingi mokinių kostiumai. Miuziklas susilaukė gausybės svečių ovacijų ir plojimų, visi panoro įsiamžinti nuotraukose su miuziklo aktoriais, todėl neskubėjo palikti salės ir dalinosi įspūdžiais vieni su kitais.

Ketvirtoji diena svečius supažindino su Lenkijos kraštovaizdžiais ir senais pastatais liaudies kultūros muziejuje, kur projekto dalyviai galėjo ne tik visa tai pamatyti, bet kartu ir įsilieti į lenkiško kaimo atmosferą gamindami tradicinius patiekalus autentiškoje virtuvėje bei lipdydami ir žiesdami puodus iš molio.

Penktoji diena, nors ir paskutinioji, bet buvo itin linksma ir aktyvi, nes visi norintieji galėjo įsijungti į Liceum Ogólnokształcące sporto salėje vykusią atvirų durų dieną, kurios metu buvo žaidžiamas futbolas, krepšinis, vyko sumo imtynės bei kitos atrakcijos, kurias buvo galima stebėti arba dalyvauti patiems. Vyko įvairios varžybos, kuriose gerai pasirodė ir „Aušros“ gimnazijos komanda, išmėginusi savo jėgas įvairiuose rungtyse.Po renginio komanda vyko į „Folwarku Cyziowka“, kur galėjo mėgautis saulėtu oru, natūraliais Lenkijos kraštovaizdžiais ir pasėdėti prie laužo . Per penkias projekto dienas dalyviai taip „prisirišo“ vieni prie kitų, jog buvo labai sunku atsisveikinti ir sugrįžti į autobusą.

Tarptautinės daugiašalės partnerystės projektas „Gastronominiai stebuklai Europoje“ supažindino įvairių šalių komandas su Lenkijos kultūra įtraukdamas jas į įvairią, nuotaikingą veiklą. Kiekviena diena buvo unikali ir nepakartojama. Apie jaukų vizitą dar ilgai primins nauji, susitikimo metu atrasti draugai iš projekte dalyvaujančių šalių.

http://www.sedziszow-mlp.pl/pl/0,1/1/art920.html

http://www.spropczyce.pl/pl/aktualnosci/z_ostatniej_chwili/2002.html

https://www.facebook.com/gastronomicwonders.througheurope.9?fref=ts