Pasaulinė diena be tabako minėta vykdant akciją „Obuolys vietoj cigaretės“

Pasaulinė diena be tabako minima gegužės 31 dieną. Pasaulio Sveikatos Organizacija kasmet, minėdama šią dieną, atkreipia dėmesį į tabako sukeliamas ligas ir mirtis. Šiandien gimnazijoje, įsitraukdami į pasaulinę akciją, pagalbos mokiniui specialistai visiems dalino obuolius ir kvietė cigaretę iškeisti į obuolį.

Naujausio nuolatinių Lietuvos gyventojų žalingų įpročių paplitimo tyrimo, atlikto rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Factus Dominus“, duomenimis, Lietuvoje rūko beveik trečdalis 15–64 metų gyventojų (40,5 proc. vyrų ir 20,1 proc. moterų). Rūkymas yra vienos iš dešimt mirčių priežastis. Rūkymo pandemija neaplenkė ir moterų. Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad vyrų rūkymas pasiekė piką ir truputį pradėjo mažėti. Tuo tarpu moterų rūkymas paplitęs mažiau nei vyrų, tačiau kasmet didėja.

Rūkymas yra sudėtingas psichosocialinis ir kultūrinis reiškinys. Specifinis nikotino poveikis nervų sistemai bei psichikai ir individuali organizmo reakcija į tabaką yra esminiai veiksniai, lemiantys priklausomybės atsiradimą, rūkymo intensyvumą bei problemas, susijusias su metimu rūkyti. Tiriant mokinių asmenybės ypatumus pastebėta, kad rūkaliai yra mažiau pažangūs, linkę į impulsyvų elgesį.

Tabako dūmuose yra apie 4 800 įvairių medžiagų. Sveikatai pavojingas nikotinas, kancerogenai, dervos, anglies monoksidas. Vokietijos vėžio tyrimų instituto pranešime teigiama, kad tabako dūmuose yra randama apie 90 vėžį sukeliančių medžiagų. Svarbiausia tabako dūmų veiklioji medžiaga, kuri lemia priklausomybės atsiradimą yra nikotinas. Užsirūkius nikotinas pasiekia smegenis greičiau nei per 10 sekundžių.

Kadangi rūkymas yra priklausomybės liga, atsikratyti rūkymo galima, tačiau tai labai priklauso nuo žmogaus motyvacijos keisti savo elgesį. Gydyti šią ligą įmanoma tik žmogui pačiam norint.

Metus rūkyti, gyvenimas tikrai pagerės: patirsite mažiau streso, būsite fiziškai aktyvesni, rečiau jausite nuovargį, jausite tikrąjį skonį ir kvapą, išsaugosite natūralią odos spalvą ir jos grožį.

Lietuvoje veikia „Pagalbos metantiems rūkyti linija“. Telefonas – 8 605 95 555, kreiptis galima darbo dienomis 15–18 val.