Pažinome mūsų istorijos šaknis

Vilkaviškio rajono savivaldybės ir miesto bibliotekos pastatai, Jono Basanavičiaus aikštė… Tai tik dalis objektų, kuriuos sieja bendra istorija. Šis istorijos puslapis – ypatingas: jis pažymėtas nekaltų žmonių kančia, skausmu. Neretam vilkaviškiečiui gana sunku prisiminti ir susieti aplink esančių paminklų istorinę reikšmę ir svarbą. Pagalvokite: kiek kartų lankydamiesi Vilkaviškio turguje prisiminėte, pamąstėte apie šalia esančias kapines? Žydų kapines. Buvusių vilkaviškiečių kapines. Kodėl tokia skaudi ir itin svarbi tema, man atrodo, vis dar yra neišnagrinėta? Aš manau, kad savo krašto pažinimas ir yra raktas į žmonių tautiškumą, pilietiškumą ir patriotiškumą. Tikiu, kad norint užauginti laisvą, socialiai atsakingą žmonių kartą būtina susipažinti su savo krašto istorija.

Rugsėjo dvidešimt antrąją dieną Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijoje ir buvo bandyta prisiliesti ir atidžiau pažvelgti į savo krašto istoriją. Pilietiškumo pamokoje dalyvavę svečiai iš Izraelio dalijosi tiek asmeniniais, tiek savo giminaičių prisiminimais apie mūsų Vilkaviškį. Paskaitos-diskusijos metu aptarėme žydų veiklą ir jos svarbą mūsų miestelyje, tradicinius žydų papročius, maisto ir netgi kalbos ypatumus. Aš manau, kad tokia pamoka – atviras dialogas su svečiais iš Izraelio yra tikrai naudingas ir vertingas norint daugiau sužinoti ir pažinti gimtąjį kraštą. Ypač daug klausimų iš auditorijos susilaukė žydų istorijos tyrinėtojas iš Izraelio Raph Salinger. Jo atviras bei nuoširdus pasakojimas labai sudomino mūsų gimnazijos gimnazistus. Planuojama, kad ateityje gimnazijos bendruomenė užmegs tarptautinį bendradarbiavimą su Izraelio mokykla, kad būtų galima geriau pažinti skirtingas kultūras.

Nuoširdžiai tikiu, kad tik pažįstantis savo kraštą žmogus gali būti tikras patriotas, suprasti jį supančios aplinkos vertę. Viliuosi, kad šis vertingas ir labai įdomus bendravimas nenutrūks ir mes pamatysime daugiau tokių renginių. Dėkoju visai žydų delegacijai, mokytojoms Erikai Anisimavičienei ir Daivai Čėsnienei už norą ir galimybę atrasti bei patirti.

Mėlyna žvaigždė.

Dar neužklojo lapai –

Jie randa šaknis!

 Gustas Vaškelis, III A kl.

Straipsnis buvo išspausdintas http://www.santaka.info/?sidx=45700