Senųjų Vilkaviškio gyventojų tradicijų pagerbimas

Kiekvienos religinės bendruomenės atstovai turi savo tradicines metų šventes. Mums, katalikams, viena didžiausių metų švenčių yra šv. Kalėdos. Šiemet taip jau atsitiko, kad žydų religinės bendruomenės viena  gražiausių metų švenčių Chanuka sutapo su šv. Kalėdomis, nors paprastai pagal hebrajų kalendorių ši šventė gali įvykti bet kuriuo laiku lapkričio–gruodžio mėnesiais. Taigi, šiemet vienu metu katalikai minėjo gimimo stebuklą, o žydai – šviesos pergalę prieš tamsą ir judaizmo pergalę prieš pagonybę.

Pasak žydų tradicijos, kai Makabiejai įžengė į  išniekintą Jeruzalės Šventyklą, joje rado tik nedidelius žvakėms įžiebti skirto aliejaus likučius. Atrodė, kad aliejaus užteks vos vienai dienai, tačiau įvyko stebuklas ir jo užteko aštuonioms dienoms, kol buvo atgabenta naujo aliejaus – tiek laiko ir iki šiol švenčiama Chanukos šventė. Aštuonias dienas trunkančios šventės metu žydai kas vakarą namuose uždega Menoros žvakidę: po žvakę kiekvieną vakarą, kol įžiebia visas aštuonias žvakes.

Gyvenant šiuolaikiniame pasaulyje labai svarbu pažinti ne tik savo, bet ir savo kaimyninių šalių tradicijas. Šiemet Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokiniai pradėjo bendradarbiauti su viena iš Izraelio regiono Petach Tikva mokyklų. Mokiniai bendrauja nuotoliniu būdu, kalba apie savo krašto kultūrą ir tradicijas. Todėl pasitinkant didžiąsias abiejų kultūrų šventes drauge su būrelio nariais buvo nuspręsta aplankyti senąsias žydų kapines ir ten pagerbti senųjų Vilkaviškio gyventojų atminimą ir tradicijas. Renginio metu buvo uždegta Menora, dar kartą prisiminta Chanukos atsiradimo legenda. Mokiniai perskaitė žydų maldą ir simboliškai uždegė aštuonias žvakeles ant mirusiųjų kapų.

Būrelių „Tarpkultūrinis bendradarbiavimas“ ir „Kultūra ir istorija – tiltas į tautų pažinimą“ vadovės Erika Anisimavičienė ir Daiva Čėsnienė