Stažuotė Belgijoje

14 šalies mokytojų, kurių mokiniai tapo gamtos mokslų konkurso „Mūsų eksperimentas“ laureatais, gegužės 3–9 dienomis vyko į trumpalaikę stažuotę Belgijoje (Briuselyje, Lježe, Mechelene). Susipažinti su Belgijos mokslo centrais buvau pakviesta ir aš. Pagrindinis stažuotės tikslas – susipažinti su praktine tyrimų baze, apsvarstyti būsimų ilgalaikių pedagogų stažuočių programų gaires, susipažinti su STEM bei STEM ugdymo inovacijomis, taikomomis Belgijos mokslo ir mokymo centruose.

STEM tikslus ir uždavinius aptarėme Ateities mokyklos laboratorijoje (Future Classroom Lab) Briuselyje. Čia dalyvavome improvizuotoje pamokoje: naudojomės LEGO konstrukcijomis, planšetiniais kompiuteriais, interaktyviomis mokymo priemonėmis. Susipažinome su 3D programomis, kurios gali būti taikomos visoms gamtamokslinio ugdymo sritims.

Lježo mieste, kur įsikūręs visame pasaulyje žinomas Baltymų inžinerijos centras (Centre d’Ingénierie des Protéines: CIP, Liege) prie Lježo universiteto, susipažinome su čia dirbančių mokslininkų darbais. Mane ypač sudomino nauji archėjų tyrimai (nustatomi jų DNR fragmentai, modifikuojamos) ir ieškojimas galimybių jas panaudoti pramonėje.

Susipažinome su Aukštojo mokslo tyrimų ir rengimo institutu (IFRES: Institut de Formation et de Recherche en enseignement supérieur) ir jo teikiamomis galimybėmis edukacijos specialistams. Instituto atstovas pristatė Belgijos švietimo sistemos ypatumus, mokytojo vaidmenį visuomenėje. Mokytojams čia nėra atestacijos, mokiniams pažymiai nerašomi, konkurencija dėl darbo vietos įmanoma tik dėl mokytojo patirties (stažo), nėra ir skatinimo sistemos – mokytojas dirba įstatymais ir programomis reglamentuotą darbą, kuris yra prilyginamas valstybės tarnybai.

Karališkajame gamtos mokslų institute (Royal Belgian Institute of Natural Sciences) Briuselyje bendravome su edukacijos padalinio atstovais, susipažinome su edukacijos galimybėmis viename didžiausių valstybinių muziejų, turėjome unikalią galimybę aplankyti naujai atidarytas antropologijos sales.

Edukaciniame gamtos mokslų centre Technopolis, įrengtame Mecheleno mieste netoli Briuselio, susipažinome su daugiau nei 100 interaktyvių stendų. Turėjome galimybę, kaip ir čia besilankantys mokiniai, praktiškai atlikti gamtos mokslų bandymus. Stebėjome mokslo šou programą, trimačių spausdintuvų galimybes laboratorijoje. Per metus centrą aplanko beveik 0,3 mln. vaikų. Įdomu tai, kad skirtingų klasių mokiniams skirtos atskiros lankymo dienos, mokytojai čia gali vesti atskirų dalykų pamokas.

Laisvu laiku apžiūrėjome Briuselio, Lježo, Mecheleno miestus.

 Biologijos mokytoja metodininkė

Daiva Paškauskienė