Susitikimas su rašytoju Viliumi Kočiubaičiu

Ar žinome, kokie rašytojai gyvena mūsų krašte? Ne tie, amžinybėn išėję, o dabar rašantys, kuriantys? Su vienu iš tokių – Viliumi Kočiubaičiu, parašiusiu knygas „Miestelis, kuris buvo Jo“, „Afganistano daktaras“, monografiją „Vištytis“ (2 t.) – susirinkome pabendrauti gimnazijoje. Visų dėmesį prikaustė svečio, buvusio karo mediko, dalyvavusio misijose Afganistane, prisiminimai apie šiame krašte patirtus įvykius, kurie „sugulė“ į knygą „Afganistano daktaras“. Didžiąją susitikimo laiko dalį praleidome kalbėdami apie šią knygą.

Romanas „Afganistano daktaras“ nukelia ne tik į bekraščius Afganistano smėlynus, bet ir į klaidžius žmogaus sielos užkaborius. Tai vidinė kelionė ir ramybės paieškos vienoje neramiausių vietų žemėje. Tik labai stiprus žmogus gali leistis į tokią kelionę.

Afganistano Islamo Respublikoje tik didžiuosiuose miestuose žmonės gyvena civilizuotai. Provincijose – dar gūdūs viduramžiai, trūksta vandens, nėra tualetų, niekas neskaito knygų, nes dauguma neraštingi. Tikėjimas aukščiau visko, moterys neturi jokių teisių – jos tik darbiniai gyvuliai. Kasdien susiduriama su mirtimi. Kaimas kovoja su kaimu, užsiima teritorijas. Jų gyvenimo būdas visiškai nesuprantamas mums.

Susitikime su rašytoju prisilietėme prie mums svetimos šalies kultūros, papročių. Mintyse pasidžiaugėme, kad gyvename Lietuvoje. V. Kočiubaitis užsiminė, kad jo planuose dar bent trys knygos, tad tikimės, kad dar patirsime įdomių akimirkų su šiuo Vilkaviškio krašto rašytoju.

Bibliotekos vedėja Joalita Arbačiauskienė