Erasmus+ „Ateitis yra dabar: kelionė į tvarumą“

Lapkričio 6–10 dienomis Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijoje nuvilnijo smagi įspūdžių banga iš Erasmus+ projekto. Įvyko pirmasis Erasmus+ projekto „Ateitis yra dabar: kelionė į tvarumą“ partnerių susitikimas. Sulaukėme svečių iš Lenkijos, Ogolnoksztalcace im. ks. Piotra Skargi licėjaus. Susitikimo metu vykdėme projekto įsipareigojimus ir veiklas.

Veikli pirmoji diena žadėjo produktyvų ir naudingą darbą. Po oficialiosios dalies atidarymo gimnazijoje, buvo aptarti dalyvių lūkesčiai, poreikiai ir tikslai visai veiklų savaitei. Pirmąją projekto dieną Paežerių dvaro rūmų parke, savo draugus iš Lenkijos, pakvietėme dalyvauti orientaciniame žaidime. Komandos, kurias sudarė gimnazistai ir projekto partneriai, pagal duotas užduotis turėjo surasti objektus ar vietas. Šio užsiėmimo tikslas buvo aktyviai, per pažintį su dvarų kultūros paveldu, ugdyti mokinių sąmoningumą, bei skatinti savarankiškai tyrinėti Paežerių dvaro ansamblio aplinką. Atlikdami užduotis, žaidimo dalyviai ugdė pastabumą, gebėjimą atpažinti istorijos ir dvarų kultūros detales, aktyviai ir savarankiškai tyrinėjo. Orientacinis žaidimas Paežerių dvare leido visiems artimiau susipažinti. Veiklų tęsinys – Virbalio bendruomenės namuose ne tik atskleidė, supažindino su mūsų tautiniu tapatumu, bet ir sustiprino tvarų mokinių požiūrį į maisto kultūrą. Edukacijos metu kepėme duoną, liejome žvakes, vijome trispalves, bei gaminome dirbinius iš molio. Taip pat turėjome unikalią galimybę ragauti lietuviškų patiekalų. Visos pirmos dienos veiklos įvedė dalyvius į projekto kontekstą – ekologiją ir tvarumą.

Atsižvelgiant į projekto dalyvių lūkesčius ir poreikius, projekto veiklos vyko skirtinguose Lietuvos miestuose. Lankėmės įmonėje „Ecoservice“ Marijampolėje ir daug sužinojome apie atliekų rūšiavimą ir jų perdirbimą. Trečiadienio dienos tęsinys – dalyvavimas ekskursijoje „Gatvės menas“. Buvo įdomu pamatyti, sužinoti ir atrasti „kitokią“ kūrybą. Sugrįžus į gimnaziją, visiems projekto dalyviams buvo pristatytos kūrybinės užduotys, susijusios su projekto tema. Kiekviena grupė parengė trumpą video pristatymą apie ekologines problemas ir jų sprendimo būdus gimtajame mieste.

Viena iš didžiausią įspūdį palikusių veiklų buvo kultūrų vakaras, kuriame dalyvavo ne tik projekto dalyviai, bet ir jų tėvai, mokytojai ir kiti bendruomenės nariai. Šilto ir jaukaus vakaro metu dalinomės tuo, ką turime geriausia: lietuvių liaudies šokių kultūra bei dainomis, klausėmės Vilkaviškio muzikos mokyklos ugdytinių atliekamos kanklių muzikos ir vaišinomės tradiciniais lietuviškais saldumynais. Vakaro metu svečiai iš Lenkijos pristatė savo šalį ir mokyklą. Didžiausias netikėtumas – mūsų sveikinimas artėjančios Lenkijos nepriklausomybės dienos proga. Taip pat šio vakaro metu visos komandos pristatė atliktas kūrybines užduotis. Džiaugėmės mokinių bendradarbiavimu, kūrybiškumu ir gebėjimu atskleisti užduočių pagrindinę mintį. Vakarą vainikavo šokis „Polonezas“, kurį išmokė šokti projekto partneriai iš Lenkijos.

Paskutiniąją dieną, projekto dalyviai praleido laikinojoje sostinėje – Kaune. Mūsų gimnazistai buvo paruošę užduotis, kurios padėjo dalyviams geriau pažinti Kauno miestą. Labai visiems patiko apsilankymas Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Ten turėjome galimybę dalyvauti edukaciniame užsiėmime. Susipažinę su eksponatais, visus kitus atsakymus turėjome surasti patys. Praktinėje užsiėmimo dalyje išbandėme kreideles ar dažus, kokius naudojo dailininkas ir sužinojome, kaip jis komponuodavo bei dėliodavo formas popieriaus lape. Pagal išsitrauktą atsitiktinę užuominą kiekvienas turėjome pabandyti sudėlioti čiurlionišką siužetą.

Šis projektas tapo unikalia patirtimi, kadangi visos veiklos suteikė galimybę prisidėti prie esminės jos idėjos, akcentuojančios tematiką: „Ateitis yra dabar: kelionė į tvarumą”. Visa savaitė prabėgo akimirksniu, kadangi nebuvo laiko nuobodžiauti. Bendradarbiaudami bei komunikuodami su dalyviais generavome idėjas, jas vizualizavome ir realizavome, plėtojome inovatyvias perspektyvas, tokiu būdu skatindami kūrybiškumą, tarpkultūrinį suvokimą. Dalyvavimas įvairiose edukacijose padėjo geriau pažinti Vilkaviškio miesto ekologinę situaciją, palyginti ją su situacija svečių gimtajame mieste, lavinti užsienio kalbos gebėjimus ir ugdyti pasaulėžiūros įgūdžius. Projekto metu su dalyviais užmezgėme glaudžius ryšius, sentimentalias pažintis, kurios, tikimės, tęsis ir ateityje.

Už suteiktą galimybę dalyvauti Erasmus+ projekte, gimnazijos bendruomenė yra dėkinga Europos Sąjungos paramos fondui. Anot projekto dalyvių, tai didžiulis pokytis ne tik asmeniniam, bet ir institucijos augimui.

Projekto veiklos organizavimo grupė