Profesinis veiklinimas – tai veiklos, kurių metu mokiniams padedama aktyviai pažinti įvairias užimtumo sritis, profesijų ypatumus ir karjeros galimybes, kaupti darbo patirtį, ugdytis profesinę motyvaciją bei planuoti būsimą karjerą. Šiais mokslo metais 37 „Aušros“ gimnazijos mokiniai jau išbandė save profesinio veiklinimo būdu, arba paprastai kalbant – „šešėliavo“ konkrečiose darbo vietose. Džiugu, kad mokinius sutiko priimti šios įmonės ar organizacijos: Marijampolės ligoninės akušerijos ginekologijos skyrius, Irmos Žilinskaitės salonas „Idėjos namams“, Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazija, tatuiruočių meistras, IĮ „Ji‘spa“, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Marijampolės gyvosios gamtos apsaugos tarnyba, grožio ir terapijos centras „Bonjour“, ypač gausų mokinių būrį priėmė UAB „Šypsenų laboratorija“ (NEODENTA) ir Vilkaviškio ligoninė. Dalis mokinių su juos dominančių profesijų specialistais bendravo gimnazijoje – su IT specialistu Tomu Paškausku ir psichologe Jolanta Skinkiene.
Mokiniai stebėjo aplinkas, bendravo su specialistais, atliko nesudėtingas užduotis, vyko į reidus, išbandė darbo priemones – vykdė daug įdomių veiklų. Taip darbo vietose susipažino su jiems įdomiomis profesijomis: įvairių sričių gydytojų, odontologo, burnos higienisto, psichologo, slaugytojo, laboranto, dizainerio, kineziterapeuto, pradinių klasių mokytojo, aplinkos apsaugos inspektoriaus, stilisto, tatuiruočių meistro. Patirtas emocijas ir neįkainojamą patirtį geriausiai atspindi pačių gimnazistų atsiliepimai:
Dovilė Pūstelninkaitė, IIE kl.: „Šešėliavimas“ Neodentos klinikoje man padėjo pažinti svajonių profesiją. Leido įsitikinti savo pasirinkimu. Labiausiai buvo įdomu stebėti burnos higienisto atliekamą darbą. Buvo įdomu apžiūrėti pacientų dantis. Po „šešėliavimo“ buvau sužavėta šia profesija. Įspūdžiais dalinausi su artimaisiais, draugais, bendraklasiais ir klasės vadove.“
A. N.: „Po šios programos buvau lyg užburta ir pakylėta. Man visados patiko odontologo specialybė, tačiau po patirties pamatyti ją iš arčiau, man ji patiko dar labiau. Džiaugiuosi, jog yra galimybė pamatyti ir išsiaiškinti, ar mums tai patinka ar ne, o ne rinktis aklai.“
Milda Penkaitytė, IIIA kl.: „Veiklinimas Vilkaviškio ligoninėje man labai patiko. Iš pirmojo vizito išsinešiau gerą emociją ir dar didesnį susidomėjimą įvairiausiomis medicinos sritimis. Buvo smagu, kad darbuotojai mus maloniai ir šiltai sutiko ir supažindino su kiekvienu ligoninės skyriumi. Galbūt po šio veiklinimo kilo daugiau abejonių dėl savo numatytos krypties, tačiau džiaugiuosi, kad turėsiu tas abejones išsklaidyti ir atrasiu, kas man iš tikrųjų tinka ir patinka. Taip pat buvo įdomu stebėti medicinos darbuotojų darbą, kuris yra vis labiau kompiuterizuotas. Nors daugybė naujovių ir technologijų palengvina jų kasdienybę, tačiau vis vien neretai susiduriama su iššūkiais ir sunkumais.“
Karolina Sankauskaitė, IIB kl.: „Mano vizijos ir lūkesčiai buvo pilnai išpildyti. Tai buvo aktuali ir įdomi patirtis, siekiant atrasti save ir savo svajonių profesiją!“
Viltė Kryžiūtė, IIIA kl.: „Išties esu laiminga, jog galėjau sudalyvauti „šešėliavime“. Jis man suteikė nemažai žinių apie odontologiją ir padėjo labiau apsispręsti dėl norimos profesijos. Nors įžvelgiau keletą minusų apie profesiją, tačiau nepakeitė nuomonės ir tikiuosi, jog pavyks įgyvendinti svajonę studijuoti odontologiją.“
Haroldas Mockevičius, IIE kl.: „Esu labai patenkintas savo vizitu pas aplinkosaugininką. Sužinojau daug naujų dalykų, kurie, manau, paskatins galutinai renkantis profesiją.“
Patricija Pečkytė, IIB kl.: „Labai patiko, labai buvo įdomu apsilankyti Marijampolės ligoninės akušerijos ir ginekologijos skyriuje.“
Gustė Damidavičiūtė, IVD kl.: „Mano nuomone „šešėliavimas“ yra naudingas dalykas, kuris gali padėti jaunimui apsispręsti, ką jie nori dirbti ateityje. Man patiko „šešėliauti“, nes galėjau „pasimatuoti“ profesiją ir daugiau sužinoti apie ją iš arčiau.“
Tai tik dalies mokinių atsiliepimai. Su kitų mintimis galėsite susipažinti kai jie patys pasidalins savo sėkmės istorijomis.
Ugdymo karjerai mokytoja J. Arbačiauskienė,
nuotraukos – M. Dubauskienės ir iš asmeninių archyvų