Nacionalinis diktantas

Jau tryliktą kartą Lietuvoje buvo organizuojamas Nacionalinis diktantas. Pagrindinis konkurso organizatorių tikslas – paskatinti žmones didžiuotis unikalia lietuvių kalba, kalbėti ir rašyti taisyklingai. Dėl raštingiausiojo vardo bus varžomasi keliose kategorijose – raštingiausio moksleivio, suaugusiojo ir užsienio lietuvio. Įdomu tai, jog ši pilietiškumo akcija įgauna pagreitį, pavyzdžiui, pernai Nacionalinį diktantą rašė daugiau nei 30 tūkstančiai žmonių.

Šiais metais diktantas vyko vasario 28 dieną, penktadienį. 11 valandą tekstas, kurį skaitė visiems gerai žinomas LRT laidų vedėjas Marijus Žiedas, buvo transliuojamas per LRT radiją ir internetu. Kaip ir kasmet Nacionalinis diktantas pakvietė autorių parašyti tekstą specialiai konkursui. Penktadienį Nacionalinio diktanto dalyviai rašė rašytojos Birutės Jonuškaitės tekstą „Milinė“. „Šių metų tekstas apjungia lietuvių kalbos grožį ir sudėtingą daugiasluoksnę sostinės Vilniaus, o kartu ir Lietuvos istoriją. Tekstas ne tik grakštus ir žavintis lietuvių kalbos gyliu, bet ir intriguojantis – tikimės, kad autoriaus meistriškai supintas pasakojimas paskatins mus stabtelti ties mūsų istorijos vingiais, gal net nauju žvilgsniu pažvelgti į simbolines Vilniaus vietas“, – sakė Nacionalinio diktanto organizatorė Vytautė Šmaižytė.

Džiugu, kad šioje akcijoje, skirtoje paminėti Lietuvių kalbos dienas (vasario 16 d.–kovo 11 d.), dalyvavo ir 52 mūsų gimnazijos mokiniai (IID ir IIE klasės).

O ką apie tai mano mokiniai?

Manau, kad nacionalinio diktantas rašymas buvo svarbus. Buvo įdomu patikrinti savo gramatines žinias kartu su visa Lietuva. (Miglena, IID kl.)

Nacionalinis diktantas puiki proga visiems pasitikrinti savo lietuvių kalbos žinias ir įgūdžius. Rašant diktantą buvo tik keli atvejai, dėl kurių nebuvau užtikrinta, ar gerai išgirdau žodį ir kaip jį rašyti. (Sofija, IID kl.)

Diktantas svarbus, nes visus lietuvius suvienija tokia akcija, pagerbiame lietuvių kalbą. Drįsčiau teigti, kad tai tikrai labai graži tradicija. (Greta, IID kl.)

Diktantas buvo naudingas, nes sužinojau naujų žodžių, skyrybos atvejų. Yra šaunu, kad visa Lietuva galėjo jį rašyti kartu. (Simona T., IID kl.)

Buvo gera būti dalimi to, kas sujungia begalę lietuvių visoje Lietuvoje dėl gražaus tikslo – puoselėti lietuvių kalbą. Šių metų tekstas buvo gan sudėtingas ir reikėjo pasistengti, norint nepadaryti klaidų, tačiau teksto pagrindinė mintis privertė susimąstyti, todėl tai atpirko sudėtingą teksto rašybą. (Evelina, IIE kl.)

Mano nuomone, nacionalinis diktantas buvo per ilgas, jis buvo diktuojamas per greitai, buvo sunku išgirsti ir suprasti mūsų jau nevartojamų žodžių reikšmę. Nepaisant šių dalykų, šis diktantas vis vien sukėlė daug gerų emocijų, nes Nacionalinį diktantą teko rašyti pirmą kartą. (Daina, IIE kl.).