Savaitė Portugalijoje – noras sugrįžti

Jau dvejus metus vykstantis tarptautinis Comenius projektas „Gastronominiai stebuklai Europoje“ balandžio 19 – 25 dienomis surengė paskutinį susitikimą Portugalijoje. Tai buvo šio kelionių maratono kulminacija, parodžiusi, kad norint pažinti tikrąją šalies kultūrą reikia neapsiriboti vien sostine, o nuvykti ir į mažesnius miestelius, pabendrauti su to krašto žmonėmis, mėgaujantis jų tradiciniais patiekalais. Tuo įsitikino ir penki laimingieji „Aušros“ gimnazijos mokiniai, pasižymėję projekto dalyviai, kuriems buvo suteikta unikali galimybė pratęsti pažintį ne tik su portugalais, svečiavusiaisiais Lietuvoje bei jų draugais, aktyviai prisidedančiais prie projekto veiklos, bet ir su mokiniais iš Belgijos, Lenkijos ir Turkijos. Juos lydėjusios mokytojos ir gimnazijos direktorius taip pat neslėpė susižavėjimo Portugalijos architektūra, gamta ir tradicijomis.

Penkias skirtingas tautas suvienijančio susitikimo organizatoriai atskleidė Portugalijos žavesį pradėdami kelionę po Lisaboną. Šis didis ant septynių kalvų pastatytas miestas yra didžiųjų atradimų gimtinė, apie kuriuos byloja ne tik K. Kolumbo išplaukimo vietą žymintis Belemo bokštas, bet ir garsiosios Kristaus Atpirkėjo statulos kopija. Portugalijos atstovai Lisabonos kerus atskleidė ir užsieniečiams, ir saviems mokiniams, leidę pajusti sostinės siaurose senamiesčio gatvelėse tarp manuelinistinio architektūros stiliaus statinių slypintį įstabumą bei ne kiekvienam lengvai randamą atsiveriančią miesto panoramą.

Portugalų šeimose gyvenę mokiniai galėjo įsilieti į jų rutiną, pažinti mokyklos gyvenimo privalumus ir trūkumus Mealhadoje, esančioje į šiaurės rytus nuo Lisabonos, dvidešimties tūkstančių gyventojų mieste. Gimnazistai dalyvavo įvairiose devyniasdešimt minučių trukmės pamokose, kurios vyko klasėse po penkiolika mokinių. Taip pat lietuviai džiaugėsi šalia mokyklos augančiais apelsinais. Pastarieji portugalams ne stebinanti naujiena, kaip ir atsiveriantis kalnų kraštovaizdis ar magiški, įvairiausių augalų rūšių pilni Bussaco miškai.

Taip pat didelį įspūdį vilkaviškiečiams paliko pasiplaukiojimas kanalais Aveiro mieste, vadinamame Portugalijos Venecija. Čia teko susipažinti su druskos gavimo būdu iš jūros vandens bei pirmą kartą gyvenime išvysti ir paragauti augalo, kuris pasižymi sūriu skoniu. Projekto dalyviams buvo atskleisti tradicinio Ovos Moles deserto, geriausių apylinkės pyragaičių gaminimo bei Luso vandens, pasižyminčio ir gydomosiomis savybėmis, gavybos ypatumai. Vaikai galėjo suvienyti skirtingų tautų jėgas kartu improvizuodami virtuvėje bei ragaudami Portugalijos tradicinius patiekalus. Tautų vakare pasirodė muzikantai iš pirmojo Portugalijoje bei trečiojo Europoje garsaus Coimbra universiteto, kurį aplankyti galimybę turėjo ir lietuviai. Šis universitetas turi pačias seniausias ir ryškiausias studentų tradicijas, tokias kaip apsiaustų vilkėjimas, įkvėpęs J. K. Rowling sukurti būtent tokius veikėjų įvaizdžius. Taip pat jie grožėjosi klestėjimo laikotarpiu pastatyta, Portugalijos amžių istoriją saugančia biblioteka.

Šalies išskirtinumas, savaitę žavėjęs mūsų tautiečius, nebūtų tiek kerintis, jei ne Comenius projekto dalyvių nuoširdumas ir neįprasti pakštelėjimai į žandą, kaip yra sveikinamasi Portugalijoje, norint išreikšti draugiškumą. Kalbos barjeras netapo kliūtimi jaunuoliams tapti artimais draugais, o mokytojams – galbūt netgi būsimais tolimesnės veiklos partneriais. Nors šis susitikimas Portugalijoje buvo paskutinė stotelė įdomioje dvejų metų bendradarbiavimo kelionėje, bet visi suprato, jog tai yra tik ilgos draugystės pradžia.

 Silvija Škėmaitė, III A kl.