Žmogus pasirinkimų kryžkelėje: lietuvių kalbos pamoka netradicinėje edukacinėje erdvėje

(Renginys iš ciklo „Mokau ir mokausi su biblioteka“)

Kryžkelė – tai vieta, kur susikerta ir išsiskiria keliai, kur keliautojas privalo pasirinkti kryptį, kad toliau galėtų tęsti kelionę. Kelių sankirta, pažymėta kelio ženklais, simbolizuoja tam tikrą rimties, stabtelėjimo ir svarstymų tašką. Kokiose kryžkelėse atsiduria literatūros kūrinių veikėjai, ką jie renkasi, kokiomis vertybėmis vadovaujasi, kokius ženklus žmonės stato kelyje į save? Atsakyti į šiuos ir kitus klausimus susėdome gimnazijos bibliotekos skaitykloje prie improvizuotos kryžkelės.

Pamokos tema buvo labai įdomi, priverčianti mąstyti bei diskutuoti: „Žmogus pasirinkimų kryžkelėje“. Dar kartą prisiminėme jau skaitytus kūrinius (V. Šekspyro „Hamletą“, Šatrijos Raganos „Sename dvare“, V. Krėvės „Skirgailą“), juos nagrinėjome ir aptarėme pamokos temos aspektu. Neįprasta buvo tai, kad viskas vyko ne klasėje, nustebino, kad mūsų lietuvių kalbos mokytoją metodininkę R. Kvirevičienę šį kartą pakeitė gimnazijos bibliotekininkė R. Jakienė. Smagu, jog pamokoje dalyvavo laikinai einanti direktoriaus pareigas direktoriaus pavaduotoja ugdymui D. Voitiuk, direktoriaus pavaduotoja ugdymui R. Šlivinskienė, informacinių technologijų mokytojas A. Budrys, ir, žinoma, šio renginio iniciatorės: bibliotekos vedėja ir karjeros specialistė J. Arbačiauskienė, bibliotekininkė N. Šidlauskienė. Ne tik gimnazistai, bet ir kiti dalyviai buvo įtraukti į diskusiją, aktyviai išsakė savo nuomonę.

Tai buvo naudinga ir nekasdieniška patirtis, pamoka paliko didelį įspūdį. Nors gimnazistai kartais buvo labai nedrąsūs, bet džiaugėsi dalyvavę tokio pobūdžio užsiėmime. Likome sužavėti gražiaisiais Žano Vanjė eilėraščio „Be meilės“ žodžiais, susimąstę, jog ne tik literatūros kūrinių personažai atsiduria pasirinkimų kryžkelėje, bet ir mes patys.

Emilija Endrikytė, IV E kl.