Erasmus+ projekto „Ateitis yra dabar: kelionė į tvarumą“ išvyka į Lenkiją

Sparčiai plėtojantis tarptautiniams jaunimo mainams, mokiniai iš mūsų gimnazijos turėjo išskirtinę galimybę dalyvauti Erasmus+ projekte „Ateitis yra dabar: kelionė į tvarumą“ Lenkijoje. Per savo įkvepiančią kelionę, jaunuoliai dalinosi įvairiomis patirtimis ir tuo, ką turime geriausia.

Pirmoji projekto diena. Atvykus pas mūsų partnerius į kun. P.Skargos licėjų Sędziszow Malopolski mieste, buvome maloniai sutikti. Pirmosios veiklos metu pristatėme savo šalį, mokyklą, o mokinės iš licėjaus pristatė ekologinę situaciją tiek šalyje, tiek jų mieste. Po komandos formavimo veiklų, visiems buvo šiek tiek drąsiau, bet išvarginti ilgos kelionės, išvykome į laikinąsias šeimas.

Antroji diena prasidėjo pamokų lankymu licėjuje. Buvo įdomu sužinoti apie švietimo sistemą Lenkijoje ir paanalizuoti jų mokymosi programas. Tuo metu anglų kalbos mokytoja metodininkė Eglė Burbienė dalijosi gerąja patirtimi su licėjaus mokytojais apie aktyviuosius mokymo ir vertinimo metodus. Po veiklų ugdymo įstaigoje, keliavome į kapucinų vienuolyną, kuris yra vienas iš trijų kapucinų noviciatų vienuolynų Europoje. Buvo įdomu sužinoti apie vienuolių gyvenimo ideologiją, jų kasdienybę. Kapucinų gyvenimą galima apibūdinti žodžiais: „tarp celės tylos ir gatvės šurmulio“. Ypatingai buvome nustebinti, sužinoję, kad vienuolyne yra skrudinama kava. Turėjome galimybę jos paragauti.

Pasisėmę energijos iš brolių vienuolių, tęsėme veiklas. Projekto dalyvių laukė kita įdomi ir intriguojanti veikla – orientacinis žaidimas po Sędziszow Malopolski miestą. Pasiskirstę į komandas, jaunuoliai turėjo atlikti skirtas užduotis. Nepabijoję žiemiškai šalto oro, jie susipažino su miesto įžymiomis vietovėmis ir lankytinais objektais. Taip pat sužinojo kokios yra pagrindinėmis miesto aplinkosaugos problemos bei jas lygino su ekologinėmis problemomis gimtajame Vilkaviškyje.

Linksma dienos pabaiga. Lietuvių ir lenkų jaunuoliai dalyvavo lenkiškų tradicinių šokių edukacijoje, kurioje mokėsi tradicinių tautinių šokių. Ši veikla ne tik suteikė jiems galimybę pažinti lenkų kultūrą, bet ir sustiprino bendruomeniškumo dvasią.

Trečioji projekto diena. Džiaugiamės, kad turėjome progą apsilankyti moderniame mokslo centre, kuriame projekto dalyviai pasiskirstė į skirtingas grupes ir dalyvavo praktinėse veiklose. Kol vieni fizikos laboratorijoje atliko bandymus, kiti Fab Lab – inovacijų ir išradimų dirbtuvėse kūrė ir gamino įvairius dirbinius. Po praktinių veiklų, lankėme mokslo centro ekspozicijų sales. Žešuvo mieste smagiai praleidome popietę, aplankydami senamiestį bei kitas žymias vietas.

Ankstyvas ketvirtosios projekto dienos rytas. Visi labai laukėme išvykos į Krokuvą – įspūdingo grožio ir kultūros miestą, turintį gilią ir įspūdingą istoriją. Ypatingai sužavėjo nuostabi Vavelio pilis, įtraukta į pasaulio paveldo sąrašą. Vavelio katedroje buvo karūnuojami ir palaidoti Lenkijos, Lietuvos karaliai. Čia galėjome pamatyti garsųjį Žygimanto varpą bokšte ir daug koplyčių. Krokuvos pagrindinėje turgaus aikštėje trumpam sustojome prie Adomo Mickevičiaus skulptūros. Smagu, kad Čartoryskių muziejuje, kuris yra vienas seniausių Krokuvos muziejų, galėjome pasigėrėti meno kūriniais, retais senovės rankraščių, įvairių šalių ir epochų meno objektais. Muziejuje tvyrojo išskirtinė dvasia- kolekcijose pamatėme Rembrandto, Matejko, Brodovskio ir kitų iškilių Vakarų Europos ir Lenkijos meno meistrų paveikslus. Pagrindinis muziejaus turtas – Leonardo da Vinci drobė „Dama su šermuonėliu“. Kadangi lankėmės šventiniu laikotarpiu, pagrindinėje Krokuvos turgaus aikštėje vyko Kalėdinė mugė.

Išskirtinė paskutiniosios vizito dienos patirtis. Mokinių ir mokytojų delegacija susitiko su miesto meru. Susitikimas įvyko miesto rūmuose, kuriuose mokiniai turėjo galimybę užduoti klausimus, išklausyti merą ir pasidalinti savo mintimis apie tai, kaip galima pagerinti miesto gyvenimą jaunimo požiūriu. Susitikime dalyvavo ir vietiniai korespondentai bei televizija, kurie su malonumu ėmė interviu iš mūsų gimnazijos direktoriaus Arūno Sernecko. Kalbėjomės įvairiomis temomis: bendra istorija, radome daug sąsajų kultūroje ir džiaugėmės ne tik vieni kitų kaimynyste, bet ir tautų bendryste.

Po susitikimo su miesto valdžia mokiniai turėjo galimybę dalyvauti Oksfordo stiliaus debatuose. Debatų tema buvo ekologinės problemos. Mokiniai su entuziazmu dalinosi savo nuomone bei idėjomis. Tokia veikla ne tik skatino jaunosios kartos aktyvumą, bet ir ugdė mokinių argumentavimo, retorikos ir kalbėjimo įgūdžius. Oksfordo stiliaus debatai buvo ne tik intelektualus iššūkis, bet ir galimybė mokiniams išplėsti savo žinias apie įvairius globalizacijos iššūkius.

Ši Erasmus+ kelionė buvo nepakartojama patirtis, kuri leido mokiniams ir mokytojams įgyti naujų draugų, praplėsti savo akiratį ir ugdyti tarptautinę savimonę.