Diskusija „Ko mus moko istorija?” su dr. Norbertu Černiausku

Diskusijų klubo svečias šį kartą buvo ilgai lauktas humanitarinių mokslų daktaras, VU istorikas Norbertas Černiauskas, 2021 m. išleidęs knygą „1940. Paskutinė Lietuvos vasara“. Tai buvo labai gerą įspūdį palikęs renginys tiek mokiniams, tiek mokytojams, dalyvavusiems diskusijoje.

Bet ne apie knygą kalbėjomės. Mokiniams kirbėjo daug klausimų – ką veikia istorikai? Kuris istorijos laikmetis svečiui įdomiausias? Kokia gali būti Rusijos – Ukrainos karo baigtis? Kaip atsirinkti, kurie straipsniai internete yra teisingi? Ar istorija kartojasi? Kuri istorinė asmenybė žavi labiausiai? Be abejo neaplenktos buvo ir studijos Vilniaus universitete, Prezidento A. Smetonos asmenybė bei kiti klausimai.

Svečias paaiškino, kad jam įdomiausias tyrimų laukas – XX a. pradžia, tarpukaris ir yra ypač susidomėjęs kasdienybės istorija, socialine ekonomine Lietuvos istorija bei totalitarine kultūra. Istorikai pasirodė teisūs ir kalbėdami apie pasaulinę pandemiją ir apie Rusijos santykius su Ukraina. Kadangi stebėdami istorinius šaltinius ir visus turimus duomenis gali daryti prielaidas kaip viskas gali įvykti.

Svečias pateikė įvairių įžvalgų, ko mes, paprasti žmonės nepastebime. Pvz. Vyčio, kaip Lietuvos simbolio, pateikimas vėliavose. Pasirodo vėliavose vaizduojamas skirtingas Vytis-herbas gali simbolizuoti skirtingas pažiūras ir judėjimus. Todėl turime būti itin akylūs ir būtinai pasitikrinti, kas stovi už tų vėliavų. Taip pat ir su internetiniais straipsniais ir komentarais – būtina turėti kritinį mąstymą, kad neįklimptume į propogandos pinkles.

Dr. N. Černiauskas patarė mokiniams, kaip mokytis istorijos, kad faktus ir datas atsimintume lengviau – tiesiog reikia paieškoti sau įdomios šakos (meno, sporto, kino ar kitos) ir ja pasidomėti giliau per istorinį kontekstą. Tai sužadina smalsumą ir lengviau įsimenami to laikmečio įvykiai. Kaip pavyzdį pateikė savo asmeninį susidomėjimą futbolu, kai pasakojant apie jį gali atskleisti to meto pasaulio istorijos svarbiausius faktus. Taip pat parekomendavo, kokias knygas būtų verta paskaityti, kad istorija taptų aiškesnė – tai įvairūs dienoraščiai, atsiminimai ir istoriniai romanai. Paatviravo, kad ypač patinka A. Nykos-Niliūno dienoraščiai.

Gimnazijos bibliotekoje veikiančio Diskusijų klubo tikslas – mokytis diskutuoti, skatinti jaunimą atvirai spręsti problemas, giliau pažinti juos supantį pasaulį ir galimybes, kurios padėtų spręsti kylančias problemas, nugalėti viešojo kalbėjimo baimę. Esu įsitikinusi, kad kalbantis, diskutuojant ir mokantis iš kitų, jaunimui tikrai tampa lengviau priimti savus sprendimus susidariusiose situacijose.

Dėkojame dr. Norbertui Černiauskui, skyrusiam laiko gimnazistams, taip aiškiai ir paprastai kalbėjusiam apie istoriją, kad susidomėjimas ja neabejotinai išaugo ir mes sugebėsime įvardinti, ko mus moko istorija.

  Bibliotekos vedėja J. Arbačiauskienė