„Tautos valstybingumo išsaugojimo ir tęstinumo testamentą mano karta perduoda jūsų kartai“

Šie žodžiai, ištarti vilkaviškiečio, aktyvaus Sąjūdžio dalyvio, Lietuvos patrioto ir žymaus radio mėgėjo trumpabangininko Vytauto Šneiderio, pristatant knygą „Marijampolės Sąjūdžio dalyvių prisiminimai” lapkričio 16-ąją gimnazistams, ne vieną susitikimo dalyvį privertė susimąstyti. Tą dieną vykęs susitikimas-istorijos ir pilietiškumo pamoka buvo apie laikus, kai dabartiniai gimnazistai, dar nebuvo gimę, bet jų tėvai ir seneliai su didžiausiu jauduliu, tikėjimu ir viltimi būti laisviems, prisimena puikiai – apie 1988-uosius. Tais metais susikūrė Persitvarkymo Sąjūdžio judėjimas, kuris šiemet mini 35-tį.

Vytautas Šneideris labai gražiai ir paprastai, su šmaikštumo gaidele, dalinosi prisiminimais ir nuotykiais, kuriuos patyrė kovoje už laisvą nepriklausomą Lietuvą. Tuo metu reikėjo didelės drąsos ir tikėjimo. Buvęs paprastas autošaltkalvis, gamyklos darbininkas sugebėjo aplink save suburti bendraminčių būrį. Turėdamas savo talismaną – Nepriklausomos Lietuvos sidabrinę monetą su dr. J. Basanavičiaus atvaizdu, kartu su draugais vykdė tuo metu draudžiamas akcijas, dalyvavo mitinguose, kėlė trispalvę. „Pokario Lietuvos partizanų Laisvės Vilties testamentą istorija patikėjo įvykdyti mano kartos žmonėms. Todėl 1988 metais susibūrėme į Sąjūdį ir pasistengėme tą misiją atlikti. Dabar mūsų Tautos valstybingumo išsaugojimo ir tęstinumo testamentą mano karta perduoda jūsų kartai, o jūs jį perduosite ateinančioms kartoms. Tikėkimės, kad Lietuvos žmonėms patirti ankstesnes nelaimes ir kančias daugiau niekada nereikės,“ – kalbėjo svečias.

Susitikimą padėjusi vesti IIB klasės mokinė Vytautė išsakė savo mintis, apie laisvę: „Man laisvė tai ne dykinėjimas, o laisvas naudojimasis savuoju laiku ir sugebėjimas nuspręsti savarankiškai, bet deja, laisvė, kaip ir laimė, be praradimų pas mus neateina…“ Matant neabejingus mokinių žvilgsnius, domėjimąsi savo tautos istorija ir tai, kad svečio atsineštos į susitikimą knygos tuoj pat buvo išsidalintos, galime tikėti jaunimo patriotiškumu.

Labai džiaugiamės, kad yra žmonių, gebančių taip nuoširdžiai dalintis prisiminimais, juos įamžinti rašytiniuose šaltiniuose. Visi, kurie norėtų perskaityti knygą „Marijampolės Sąjūdžio dalyvių prisiminimai”, gali tai padaryti ir elektroninėje erdvėje. Knygos autoriai neprieštarauja. Dėkojame gerbiamam Vytautui už prisiminimus, knygas ir parodytą dėmesį jaunimui.

Bibliotekos vedėja Joalita Arbačiauskienė

Nuoroda į knygą – https://bit.ly/3sCWzqm